Våmmelyckan – en ny markör i Kållered
Våmmelyckan blir BRF Kållelyckan med inflyttning 2028. Syftet är ett mer attraktivt Kållered med ett varierat bostadsutbud.
– Det här var ett klokt beslut. Ett varierat bostadsutbud med både hyres- och bostadsrätter behövs för att utveckla Kållered på lång sikt. Vi måste se till helheten och till Kållereds bästa, det hade blivit för ensidigt med enbart hyresrätter i Kållered centrum.
TEXT: FRIDA VALENTIN FOTO: FREDBLAD ARKITEKTER
Under de senaste åren har Mölndalsbostäder, tillsammans med Mölndals stad, Skandia Bostäder, Victoriahem och Husvärden, arbetat för att utveckla nya bostäder i Kållered centrum. Med närhet till fantastisk natur, bra kollektivtrafik, skolor, idrottsanläggningar och service är målet att de nya kvarteren, med omkring 500 bostäder, kommer att ge fler möjlighet att bo i Kållered centrum och därigenom stärka både Kållereds och Mölndals utveckling.
Våren 2025 tecknade vi avtal med Spira Bostäder, tidigare Kynningsrud Bostäder, om att utveckla bostadsrätter i fastigheten Våmmedal 3:146. Även parkeringsgaraget ingår i avtalet. Bostadsrätterna säljs av Spira Bostäder under namnet BRF Kållelyckan.
– Det här var ett klokt beslut. Ett varierat bostadsutbud med både hyres- och bostadsrätter behövs för att utveckla Kållered på lång sikt. Vi måste se till helheten och till Kållereds bästa, det hade blivit för ensidigt med enbart hyresrätter i Kållered centrum, säger Cathrine Gerle, chef fastighetsutveckling, på Mölndalsbostäder.
Hon fortsätter: – Att skapa fler boendemöjligheter ökar attraktiviteten och minskar risken för segregation på sikt. Det här är en del av vårt uppdrag för staden och visar att vi tar ett samhällsansvar.
Responsen på beslutet har varit positiv. Det märktes bland annat på Kålleredsdagen i september, där både Mölndalsbostäder och Spira Bostäder deltog.
– Jag upplever att det finns en stor efterfrågan på bostadsrätter i centrala Kållered. Internt hos oss finns en viss besvikelse över att vi inte får bygga vidare och avsluta detta fina projekt, men alla inblandade är väldigt nöjda över att vi bidrar till att det blir mer blandade upplåtelseformer i Kållered, säger Cathrine.
Avtalsvillkoret med Spira Bostäder innebär att de ska sälja hälften av de cirka 100 lägenheterna innan fastigheten övergår till dem juridiskt. Spira har tagit över våra ritningar från Fredblad Arkitekter och planerar för byggstart tillsammans med Skanska som entreprenör.
– Huset har lägenheter på mellan ett till fyra rum och kök. Det får en modern och unik karaktär med fasad i grön skiffer och gröna balkongfronter. Fastigheten kommer synas väl både från E6:an och från tåget. Många förknippar Kållered med IKEA, men jag tror att det här huset blir en ny markör för Kållered, säger Cathrine och fortsätter:
– I bottenvåningen planeras för service i form av café, butik eller liknande. Det kommer bidra med liv och rörelse till området och stärka centrumkärnan.
Huset får dessutom gemensamma ytor för umgänge mellan grannar, bland annat ett växthus på gården. Området har mycket goda pendlingsmöjligheter med 4 minuter till Mölndals innerstad, 13 minuter till Göteborg och närhet till både butikerna och servicen i Kållered centrum och till handelsområdet vid IKEA. – Det finns många fina cykelvägar, täta förbindelser med pendeltåg och bra busslinjer. Naturen i närheten ger möjlighet till ett aktivt friluftsliv för både unga och äldre. Jag ser verkligen fram emot att följa projektet BRF Kållelyckan, säger Cathrine Gerle.
Är du intresserad av en lägenhet i BRF Kållelyckan? Läs mer på Spira